Predavanja

Večerna MaRSovska predavanja tradicionalno pripravijo matematiki z različnih raziskovalnih ustanov, ki na poljuden način predstavijo zanimive matematične probleme in vlogo matematike v sodobnem svetu. V letu 2025 nam bodo predavali:


Uroš Kuzman (FMF Ljubljana in FNM Maribor): Neskončni (po)beg pred levom

uros-kuzman

Gladiator in lev sta se znašla v okrogli areni. Lahko prvi pobegne drugemu, če je hitrost njunega gibanja enaka? To vprašanje je pre sto leti zastavil Nemško - Britanski matematik Richard Rado in s svojim odgovorom ocenil, da ob "dovolj pametnem" levu gladiator nima možnosti za preživetje. Njegova ocena je za pravilno veljala 20 let, nato pa jo je ovrgel Britansko-Ruski matematik Abram S. Besicovitch, ki je zasnoval strategijo, v kateri gladiator teče proti robu arene, a ga nikoli ne doseže, s spreminjanjem smeri pa ves čas skrbi tudi, da ga lev ne ujame. V okviru predvanja bomo raziskali to strategijo in spoznali tudi nekaj neskončnih vsot s končnim rezultatom.

O predavatelju: Doc. dr. Uroš Kuzman je predavatelj na ljubljanski Fakulteti za matematiko in fiziko ter mariborski Fakulteti za naravoslovje in matematiko. Področje njegovega raziskovanja predstavlja kompleksna analiza, redno pa se udejanja tudi na področju popularizacije matematike. Bil je na primer član prve MARSovske posadke davnega leta 2006 v Kopru, več let zastavljal uganke v televizijski oddaji Ugriznimo znanost, leta 2018 pa prejel svečano listino za mlade učitelje. Izven predavalnice ga lahko ujamete tudi na stand up odrig - trenutno z Denisom Avdićem igra v predstavi Janezi, še vedno pa izvaja tudi avtorsko monokomedijo Profesor Kuzman mlajši.


Boštjan Kuzman (PEF Ljubljana): O marsovski matematiki, vesolju in sploh vsem

bostjan_kuzman



Ob letošnjem 20. jubilejnem taboru MARS bom obudil nekaj najljubših spominov na nekdanje marsovce in marsovke ter na matematiko, ki smo jo skupaj odkrivali predvsem v prvih desetih letih tabora.

O predavatelju: Dr. Boštjan Kuzman je leta 2010 doktoriral iz matematike na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani. Od leta 2015 je kot docent zaposlen na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, raziskovalno pa se ukvarja s teorijo grafov. Je področni urednik za matematiko pri reviji Presek in se veliko posveča delu z mladimi, sodelovanju z učitelji in popularizaciji matematike preko poljudnih predavanj in seminarjev za učitelje. Leta 2006 je ustanovil matematični tabor MARS in ga 10 let tudi vodil. Leta 2012 je prejel priznanje Prometej znanosti Slovenske znanstvene fundacije, leta 2023 pa priznanje DMFA Slovenije za številne prispevke k delovanju društva.




David Opalič: Kdo na MaRSu nosi rdeč klobuk?

david_opalic


Neskončno MaRSovcev s klobuki se znajde v nenavadni situaciji: vsak vidi vse razen samega sebe. Komunikacija ni dovoljena, a vseeno morajo skupaj sprejeti pravilno odločitev. Reševanje te situacije nas bo popeljalo v teorijo množic.

O predavatelju: David Opalič je kvantitativni raziskovalec na področju visokofrekvenčnega kripto tradinga. Leta 2021 je diplomiral iz matematike na Univerzi v Cambridgeu, leta 2023 pa magistriral na ETH Zürich, kjer se je specializiral v verjetnost in statistiko. Živi in dela v Švici. Od leta 2021 do leta 2023 je bil navdušen član MaRSovske posadke (in trikratni zmagovalec MaRSovske pustolovščine).



Tjaša Vrhovnik: O minimalnih ploskvah

tjasa_vrhovnik


Vsakdo se je igral z milnimi mehurčki, pozna Arhimedov vijak ali je celo izvedel eksperiment z milnico in parom krožnih zank. Ti in še mnogi drugi objekti imajo posebno geometrijo – so minimalne ploskve. Tekom predavanja bomo minimalne ploskve matematično opisali, si ogledali nekaj primerov, predstavili kratko zgodovino teme in skušali pojasniti, kaj matematike in fizike že vse od 18. stoletja žene k raziskovanju minimalnih ploskev.

O predavateljici: Tjaša Vrhovnik je študirala na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, kjer je leta 2019 diplomirala in leta 2022 magistrirala. Trenutno je doktorska študentka matematike na Univerzi v Granadi v Španiji. Ukvarja se z diferencialno geometrijo in kompleksno analizo, še posebej z minimalnimi ploskvami. Je tudi nekdanja članica MaRSovske posadke iz leta 2019.



Jasna Urbančič: Rangiranje značilk za strojno učenje


jasna_urbancic

V svetu strojnega učenja velja pravilo "manj je pogosto več". Modeli, zgrajeni na ogromnem številu vhodnih podatkov ali značilk, niso nujno boljši. Preveč nepomembnih, odvečnih ali zavajajočih značilk lahko vodi do počasnejših, manj natančnih in težko razumljivih modelov. Na tem predavanju bomo spoznali, zakaj je izbira pravih značilk ključen korak pri gradnji uspešnih modelov. Spoznali bomo rangiranje značilk – proces, s katerim ocenimo in razvrstimo značilke po njihovi pomembnosti za napovedovanje rezultata.

O predavateljici: Jasna Urbančič je doktorirala iz matematike na Univerzi Queen Mary v Londonu, svoje raziskovalno delo pa je posvetila topološki analizi podatkov. Zaposlena je kot podatkovna znanstvenica v podjetju Teads, kjer v sklopu ekipe razvija prediktivne modele in optimizacijske algoritme na področju oglaševalskih tehnologij. Med ključne naloge ekipe, v kateri deluje, sodijo razvoj kompaktnih modelov, zagotavljanje njihovega učinkovitega serviranja ter spremljanje in optimizacija delovanja.


Družabni program

Na taboru se nam bodo del družabnega programa popestrili naslednji gostje.

Tina in Simon Brezovnik ter Boštjan Čerin: Družabna igra


bostjan_kuzman

Na skavtskem taboru se vodi (manjše skupine skavtov) odpravljajo na dvodnevni izlet, poln izzivov in nepričakovanih preobratov. A glej ga zlomka – v naglici so pozabili vzeti ključne kose opreme za postavitev bivaka: šotorko, kline in vrv. Brez tega bo prenočevanje na prostem precej zahtevno – razen če se jim uspe vrniti v tabor in poiskati pozabljeno opremo. Pri tem pa morajo biti pozorni, da jih ne zasačil voditelj v taboru. A težava ne tiči le v manjkajoči opremi – vsak vod je odgovoren tudi za svojo zastavico, ki jo lahko hitro odnesejo spretni člani sosednjega voda. Boš zbral pogum in iznajdljivost, da zbereš vso opremo ter obraniš zastavico pri sovjem bivaku? Naj se igra začne!

O ekipi: Naša skupina se je oblikovala v družinsko-skavtskem krogu, kjer smo že imeli skupni interes za družabne igre in njihovo ustvarjanje. Sodelovanje smo nato razširili tudi na člane Zavoda Nefiks, saj imajo dolgoletne izkušnje pri delu z mladimi, pri oblikovanju izobraževalnih programov ter pri razvijanju metod neformalnega učenja. Naša ekipa se trenutno ukvarja z izdelavo družabne igre. Z julijem 2025 se je pričel tudi pripadajoči solidarnostni projekt pod imenom "Na potezi si! Izdelaj igro, ustvari spremembo!". Projekt vključuje več kot 5.000 potencialnih udeležencev, saj bo zajel vse slovenske skavte, obiskovalce Mladinskega centra Vič (150 mladih) in Zavod Nefiks (10 zaposlenih in prostovoljcev). S projektom bomo preko aktivnega vodenja mladih k oblikovanju lastne družabne igre na konkreten in mladim dostopen način promovirali aktivno državljanstvo, demokratične vrednote in evropsko identiteto.


Ostali predavatelji so za zdaj še skrivnost :)

Večerna predavanja iz prejšnjih let

Na spodnjih povezavah si lahko ogledate utrinke MaRSovskih predavanj iz preteklih let. Gostili smo že veliko odličnih predavateljev in raziskovalcev, ki nam vsako leto pripravijo raznovrsten nabor matematičnih vsebin.