Predavanja

Večerna MaRSovska predavanja tradicionalno pripravijo matematiki z različnih raziskovalnih ustanov, ki na poljuden način predstavijo zanimive matematične probleme in vlogo matematike v sodobnem svetu. V letu 2024 nam bodo predavali:


Andreja Čič (Sava Re): Modeliranje življenjskih zavarovanj

me

Na kratko bomo predstavili življenjska zavarovanja in kako ustrezno predvideti prihodnje dogajanje, ki se lahko razteza čez več desetletij. Kateri so ključni dejavniki, ki vplivajo na prihodnje dogajanje in kako jih ustrezno zajeti v modelu? Osredotočili se bomo na biometrične predpostavke, ki temeljijo na spolu, starosti, lahko pa je upoštevan tudi življenjski slog, zdravstveno stanje in poklic. Poskušali bomo zgraditi poenostavljen model za napovedovanje prihodnjega dogajanja z uporabo verjetnosti.

O predavateljici: Po zaključku srednje šole na Ptuju je nadaljevala izobraževanje na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani. Po diplomi je začela delati kot profesorica na Gimnaziji Ptuj. Od leta 2000 je zaposlena v pozavarovalnici Sava Re. Izobraževala se je tudi na Ekonomski fakulteti v Mariboru in Ljubljani, kjer je pridobila naziv magistrice znanosti ekonomskih ved. Poleg tega ima licenco za opravljanje nalog pooblaščenega aktuarja in je polnopravna članica Slovenskega aktuarskega društva. Občasno deluje tudi kot zunanja ocenjevalka matematike na maturi.


Jernej Činč (FNM UM, ICPT): Od procesov v naravi do matematike in nazaj

me

Na tem predavanju bom na začetku predstavil, kako fizikalni procesi v naravi motivirajo matematike, da preučujejo poenostavljene matematične modele, ki opisujejo te procese. Matematično rigorozna študija matematičnih modelov, ki so odvisni od časovne spremenljivke je področje matematičnega raziskovanja, ki se imenuje dinamični sistemi. V študiji dinamičnih sistemov se naravno pojavijo zanimive topološke oblike in nekaj teh bom predstavil tekom predavanja. Na koncu predavanja pa bom še razpravljal, kako matematiki včasih jemljemo motivacijo iz narave da dokažemo rezultate, ki so zanimivi za matematike ter imajo dodatno potencial za uporabo na drugih znanstvenih področjih.


O predavatelju: Jernej Činč je leta 2018 doktoriral na Fakulteti za matematiko Univerze na Dunaju. Raziskovalna radovednost ga je vodila po različnih državah; najprej je bil podoktorski sodelavec in predavatelj na Univerzi Nipissing v North Bayu v Kanadi in nato na državnem superračunalniškem institutu IRAFM v Ostravi na Češkem. Leta 2019 je prejel Schrödingerjevo štipendijo za financiranje podoktorske raziskovalne pozicije na Univerzi za znanost in tehnologijo AGH v Krakovu na Poljskem in vrnitveno fazo na Fakulteti za matematiko Univerze na Dunaju. Kasneje je bil še eno leto gostujoči profesor na AGH v Krakovu. Trenutno dela na Fakulteti za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru in na ICTP v Trstu. Raziskuje na področju topoloških dinamičnih sistemov, teorije kontinuumov in ergodične teorije. Njegovo raziskovanje je osredotočeno predvsem na preučevanje čudnih atraktorjev, ki se pojavijo v kaotičnih dinamičnih sistemih, z vidika topologije.



Matija Pretnar (FMF UL): Uvod v kvantno računalništvo

me

V medijih pogosto beremo, da so kvantni računalniki hitri, ker jim kvantna superpozicija omogoča, da so v več stanjih hkrati, s čimer lahko izračunajo vse možne rezultate v enem samem koraku. Kot bomo videli, stvari niso tako preproste, saj se kvantni svet obnaša tudi tako, da na koncu lahko preberemo le enega od vseh rezultatov, pa še ta je naključno izbran. Da bi vseeno pripravili računalnik do tega, da izračuna rezultat, ki si ga želimo, moramo biti malo bolj zviti in uporabiti interferenco, s katero se neželeni rezultati med seboj izničijo. Na predavanju bomo spoznali nenavadne vidike kvantnega sveta ter si ogledali Groverjev algoritem za iskanje igle v kopici sena (natančneje, zaporedja bitov, za katerega dana funkcija vrne 1).

O predavatelju: Matija Pretnar je zaposlen na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, kjer je leta 2005 diplomiral iz teoretične matematike, leta 2010 pa je doktoriral iz teoretičnega računalništva na Univerzi v Edinburgu na Škotskem. Zdaj predava povečini računalniške predmete, raziskovalno pa se ukvarja s teorijo programskih jezikov in razvojem novih jezikov. Rad kuha in dobro je.



Večerna predavanja iz prejšnjih let

Na spodnjih povezavah si lahko ogledate utrinke MaRSovskih predavanj iz preteklih let. Gostili smo že veliko odličnih predavateljev in raziskovalcev, ki nam vsako leto pripravijo raznovrsten nabor matematičnih vsebin.