Večerna MaRSovska predavanja tradicionalno pripravijo matematiki z različnih raziskovalnih ustanov, ki na poljuden način predstavijo zanimive matematične probleme in vlogo matematike v sodobnem svetu. V letu 2023 nam bodo predavali:
dr. David Gajser: Postov problem
Na predavanju bomo obravnavali zanimiv problem v teoretičnem računalništvu: Postov problem. Lahko ga predstavimo kot nalogo, ki izgleda kot nalašč za rešitev z računalniškim programom, a je računalnik v splošnem ne more rešiti, tudi če bi imel na voljo poljubno časa. To je izrek, torej obstaja zanj tudi dokaz. Kaj pa sploh pomeni, da nečesa "računalnik ne more rešiti"? Kaj je za matematika "računalnik"?
O predavatelju:
David Gajser je veselje do matematike začel gojiti v osnovni šoli in na gimnaziji, kjer je dosegel prve tekmovalne uspehe in je pogosto pomagal sošolcem, ki so imeli z matematiko težave. Trikrat se je uvrstil v ekipo za Mednarodno matematično olimpijado in v 4. letniku je prejel bronasto priznanje na tem tekmovanju. Diplomiral in doktoriral je na Fakulteti za matematiko in fiziko UL s področja teoretičnega računalništva. Za diplomo je prejel fakultetno Prešernovo nagrado. Raziskovalno se je ukvarjal s problemi blizu P=NP in s problemi teorije grafov, v zadnjem času pa raziskuje tudi bolj v družboslovni smeri - o poučevanju matematike. Zaposlen je delno na II. gimnaziji v Mariboru in delno na Fakulteti za naravoslovje in matematiko UM, kjer poučuje bodoče učitelje matematike. Več let je bil vodja tabora MaRS.
dr. Boštjan Kuzman: Josip Plemelj (življenjska zgodba izjemne osebnosti)
V letošnjem letu se spominjamo 150-letnice rojstva Josipa Plemlja (1873-1967), največjega slovenskega klasičnega matematika in prvega rektorja UL. Plemelj je od mladih let kazal izjemen talent za matematiko, na njegovo znanstveno pot, vrhunske mednarodne uspehe in nadaljnjo poklicno kariero pa so usodno vplivale številne osebne in zgodovinske okoliščine. Predstavil bom njegovo pestro in navdihujočo, a žal tudi nekoliko grenko življenjsko zgodbo.
O predavatelju:
Boštjan Kuzman je zaposlen kot profesor na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani. Poleg tega je aktiven član DMFA Slovenije ter urednik za matematiko pri reviji Presek, ki v prostem času rad igra kitaro in klavir in pohajkuje po slovenskih hribih. Med udeleženci pa je dr. Kuzman najbolj poznan kot ustanovitelj tabora MaRS pred 17 leti v Kopru.
dr. Russ Woodroofe: Computational techniques for binomial divisibility
Is it true that for every n, there are two primes so that every nontrivial binomial coefficient n choose k is divisible by at least one of the two primes? For example, you can check that the answer is "yes" for n = 1000: the primes 997 and 5 will "work" (among other pairs). We don't know the answer to the question, but we do know that the answer to the question is "yes" for n smaller than 10^15. I'll tell you about how we checked this. This work is with Bob Guralnick and John Shareshian.
O predavatelju:
Russ Woodroofe je odraščal v Michiganu (ZDA), zdaj pa dela v Kopru na Univerzi na Primorskem. Prej je živel na podeželju New Yorka, Katarju, St. Louisu in Mississippiju. Rad kuha in ima svoja prepričanja o najboljših indijskih restavracijah v Ljubljani. Njegova področja raziskovanja so v preseku geometrije, simetrije in kombinatorike.
dr. Blaž Škrlj: Probabilistični algoritmi
Probabilistični algoritmi omogočajo učinkovito štetje in primerjanje raznovrstnih struktur. Pri delu s podatkovnimi tokovi smo pogosto omejeni z delovnim spominom, dovolj so nam približne ocene npr. števila elementov v množici. V predavanju bomo opisali nekaj znanih pristopov za probabilistično ocenjevanje kardinalnosti množic ter preverjanje prisotnosti elementov. Prav tako si bomo pogledali par praktičnih primerov uporabe tovrstnih algoritmov pri delu z velepodatki.
O predavatelju: Blaž Škrlj je doktoriral iz računalništva na Mednarodni Podiplomski Šoli Jožefa Stefana, kjer je razvijal metode za učinkovito učenje reprezentacij. Trenutno dela kot inženir strojnega učenja v podjetju Outbrain, kjer je del izraelske ekipe, ki se ukvarja z raziskovalnimi problemi povezanimi z učenjem na večjih skalah - primeri tovrstnih problemov vključujejo gradnjo kompaktnih modelov, učinkovito serviranje in nadzorovanje njihovega obnašanja.
Nejc Černe: Kaj počnejo aktuarji?
Kaj se skriva za poklicem, ki se pogosto znajde na seznamu najboljših poklicev? Aktuarji v zavarovalnicah z uporabo matematike vrednotijo finančne učinke tveganj in negotovosti. Na predavanju si bomo ogledali osnovne pojme zavarovalništva in matematične ideje, ki so osnova za delovanje zavarovalniškega sistema. Nadaljevali bomo z izzivi, s katerimi se aktuarji soočamo v praksi, opisali bomo, kako jih rešujemo in katera matematična znanja nam pri tem pomagajo.
O predavatelju: Nejc Černe je leta 2018 diplomiral in leta 2021 magistriral iz matematike na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Po končanem magisteriju se je zaposlil v Zavarovalnici Triglav, kjer dela v službi za aktuarski razvoj premoženjskih zavarovanj. Trenutno največ sodeluje pri razvoju in določanju premij avtomobilskih zavarovanj.
Večerna predavanja iz prejšnjih let
Na spodnjih povezavah si lahko ogledate utrinke MaRSovskih predavanj iz preteklih let. Gostili smo že veliko odličnih predavateljev in raziskovalcev, ki nam vsako leto pripravijo raznovrsten nabor matematičnih vsebin.
- MaRS 2022
- MaRS 2021
- MaRS 2020
- MaRS 2019
- MaRS 2018
- MaRS 2017
- MaRS 2016
- MaRS 2015
- MaRS 2014
- MaRS 2013
- MaRS 2012
- MaRS 2011
- MaRS 2010
- MaRS 2009